Porady Rozmowa kwalifikacyjna Dlaczego powinniśmy Panią/Pana zatrudnić? Jak odpowiedzieć na to pytanie na rozmowie o pracę
13.04.2016  | 1 min czytania

Dlaczego powinniśmy Panią/Pana zatrudnić? Jak odpowiedzieć na to pytanie na rozmowie o pracę

13.04.2016  | 1 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(4.1)

Jest wiele z pozoru prostych pytań rekrutacyjnych, które mogą sprawiać kandydatom trudności. Pytanie „Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?” na pewno do nich należy. Bo właściwie jak powinno się na nie odpowiedzieć?

Usłyszałam to pytanie na ostatniej rozmowie rekrutacyjnej – wspomina Maja. – Jedyna odpowiedź, która kołatała się w mojej głowie brzmiała „Przecież jestem najlepsza” – żartuje kandydatka. – Oczywiście nie powiedziałam tego. Powiedziałam w końcu kilka zdań na temat mojej ponadprzeciętnej rzetelności, zaangażowaniu i orientacji na cel. Sama miałam wrażenie, że brzmiało to banalnie. Nie spisałam się raczej na medal – rekruter podziękował mi za udział w procesie – dodaje Maja.

Pokaż, że jesteś najlepszym kandydatem

To bez wątpienia trudne pytanie. Wymaga ono bowiem umiejętności „sprzedania się” rekruterowi i przekonania go, że to my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator w Pracuj.pl. W dodatku łatwo tutaj popaść w banał.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują…

…a przynajmniej nie dla tych, którzy do rozmowy o pracę sumiennie się przygotowują.

Najprostszym sposobem poradzenia sobie z tym pytaniem jest odniesienie się krok po kroku do ogłoszenia, na które aplikowaliśmy i wymienionych w nim wymagań – dodaje Konstancja Zyzik.

Dlatego przed spotkaniem z rekruterem jeszcze raz otwórz albo wydrukuj ogłoszenie o pracę i przyjrzyj mu się dokładnie. Zwróć uwagę na zakres i kolejność wymienionych w nim obowiązków i oczekiwań stawianych kandydatowi. Najważniejsze elementy wypisz na osobnej kartce i spróbuj dopasować do nich swoje osiągnięcia, kompetencje i kwalifikacje tak, by odpowiadały tym poszukiwanym przez pracodawcę. Nie zapomnij o Twoich cechach charakteru – energia, styl osobowości, pracy, komunikatywność i wszystkie inne miękkie kompetencje są dla rekrutera bardzo ważne. Aby je zobrazować, podawaj przykłady z Twojego zawodowego życia.

Jakich argumentów unikać?

  • Zależy mi na tej pracy – tak jak kilkudziesięciu innym osobom, które przeszły do tego etapu procesu rekrutacyjnego.
  • Obowiązuje mnie krótki okres wypowiedzenia – oczywiście, zazwyczaj pracodawcy chcą zatrudnić pracownika jak najszybciej. Jednak jeśli kandydat jest tego wart, firma na pewno na niego poczeka dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące.
  • Nie mogę już wytrzymać w poprzedniej pracy, szef jest koszmarny, a firma to bagnonarzekanie na poprzedniego pracodawcę nigdy nie jest dobrze widziane. Nawet, jeśli w Twojej obecnej firmie jest źle, przemilcz to albo wypowiadaj się na ten temat dyplomatycznie.

O czym mówić?

  • Przedstaw swoje mocne strony
  • Pokaż, że wpisujesz się w kulturę organizacyjną firmy
  • Zaprezentuj swoje doświadczenie w danej branży, pokaż siebie jako eksperta
  • Odnieś się do swoich kompetencji miękkich

Dodatkowa wskazówka

Dobrze, jeśli odpowiadając na pytanie „Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?” pokażesz, że rozumiesz oczekiwania i wyzwania stojące przez osobą, która zwycięży w rekrutacji. Osiągniesz to dzięki sformułowaniom:

- Czytając ogłoszenie o pracę zrozumiałem, że kluczowymi wyzwaniami na tym stanowisku będą…

- Z zakresu obowiązków oraz naszej rozmowy wnioskuję, że osoba na tym stanowisku powinna wiedzieć jak…

A Wy spotkaliście się z takim pytaniem podczas rekrutacji?

Oceń artykuł