Zaloguj się aby zobaczyć całość
4.07/5 (155)

jak szukac pracy by ja znalezcJak pokazują badania, za nową pracą rozgląda się ponad połowa specjalistów aktywnych na rynku pracy. Problem w tym, że bardzo często poświęcają na to stanowczo zbyt mało czasu. Zastanawiając się, jak szukać pracy, musimy przygotować się, że wymagają one przede wszystkim jednego: konsekwencji.

 

Ponad jedna trzecia specjalistów na poszukiwania nowego stanowiska przeznacza tylko 1-2 godziny tygodniowo. Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Małe zaangażowanie czasowe przekłada się na niewielką liczbę wysyłanych aplikacji. Zdecydowana większość z nas wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie. I chociaż hurtowe wysyłanie setek CV to też nie jest dobre rozwiązanie, warto dokładnie śledzić nowe oferty pracy, wybierać najbardziej interesując i regularnie aplikować. Niedostateczne zaangażowanie często skutkuje niezadowalającymi efektami poszukiwań.

Zatem: jak szukać pracy, by ją rzeczywiście znaleźć?

 

Po pierwsze: zaplanuj

Zaplanuj swoje działania na każdy dzień. Skuteczne poszukiwanie pracy musi być regularne i systematyczne. Powinno wejść Ci w nawyk. Przeglądaj nowe oferty pracy zawsze o tej samej porze i od razu wysyłaj swoje aplikacje. Jeśli zobaczysz ciekawe ogłoszenie, ale w danym momencie nie możesz na nie odpowiedzieć, dodaj je do ulubionych i ustaw sobie przypomnienie, by na pewno wrócić do niego wieczorem czy następnego dnia. Pamiętaj też, że przy pomocy aplikacji Pracuj.pl, możesz błyskawicznie aplikować ze swojej komórki.

 

Po drugie: zaktualizuj swoje CV

Dodawaj na bieżąco do swojego życiorysu projekty, które zrealizowałeś z sukcesem, uzupełniaj pola szkolenia i umiejętności o nowo nabyte certyfikaty i kompetencje. Skorzystaj z wygodnego profilu zawodowego na Pracuj.pl – tam zapiszesz wszystkie dane, będziesz mógł łatwo je zmieniać i dodawać nowe informacje, a potem jednym kliknięciem wygenerujesz profesjonalne CV w pliku pdf lub doc.

Tak przygotowane, aktualne CV zweryfikuj z ofertami z Twojej kategorii. Później pozostaje Ci już tylko jedno – aplikuj!

 

Sprawdź, ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę >>

 

Po trzecie: wykorzystaj wszystkie możliwe narzędzia

Dzięki nowym technologiom poszukiwanie pracy jest o wiele łatwiejsze. Skoro masz już profil zawodowy na Pracuj.pl i generujesz z niego CV, dodatkowo ustaw polecanie profilu zainteresowanym pracodawcom. Dzięki temu Twój profil będzie automatycznie rekomendowany na odpowiednie oferty pracy, co zwiększy Twoje szanse na zmianę stanowiska.

Na swoją komórkę ściągnij najnowszą aplikację mobilną Pracuj.pl. Umożliwia ona szybkie aplikowanie na wybrane oferty pracy bezpośrednio z komórki. Dzięki aplikacji będziesz mieć też dostęp do swojego profilu zawodowego i szybko uzupełnisz brakujące informacje, a oferty pracy przejrzysz, jadąc tramwajem albo czekając w kolejce w sklepie.

 

Po czwarte: zbieraj informacje

Zastanów się w jakich firmach chciałbyś pracować, kto jest Twoim wymarzonym pracodawcą. Przeglądaj profile pracodawców dostępne w serwisie Pracuj.pl – znajdziesz w nich szczegółowe informacje nt. wybranych firm: zasady rekrutacji, relacje ze staży i praktyk czy aktualności z codziennej pracy w organizacji.

 

Po piąte: uzbrój się w cierpliwość

Rekrutacje to często złożone procesy i trwają nawet miesiąc lub dłużej. Dlatego nie czekaj wpatrzony w telefon, a wykorzystaj czas na dopracowanie CV, przeglądanie kolejnych ofert albo doszkalanie się. Szukanie pracy niestety wymaga cierpliwości także dlatego, że mało kto znajduje ją za pierwszym podejściem. Dlatego nie zrażaj się po pierwszej nieudanej rozmowie albo odrzuconej kandydaturze. Traktuj każde takie doświadczenie, jak cenną lekcję, która pomoże Ci wypaść lepiej następnym razem. Kto wie, może wymarzona praca jest już w zasięgu ręki?

 

Jeśli wpis okazał się dla Ciebie pomocny lub interesujący oznacz go gwiazdkami:


Autor wpisu: admin
 • knut

  Bzdura, szukam zatrudnienia od października i nic. Byłem zaledwie na dwóch rozmowach, z których nic nie wyszło. Wysyłam odpowiedzi na bardzo duże ilości ofert, w miejscu zamieszkania jak i poza nim (także za granicą) — bez większego rezultatu. Dziennie poświęcam ponad 2 godziny na poszukiwanie pracy. Wysyłam aplikacje na rekomendacje z Pracuj.pl a także na mniej ambitne stanowiska w miejscu zamieszkania i bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Nie wiem czy konkurencja na rynku jest tak przeogromna, że nie można się nigdzie dopchać, czy ze mną jest coś nie tak?

 • Pracujpl

  @disqus_ZHmbsy7FTj:disqus , procesy rekrutacyjne mogą trwać miesiąc i dłużej, dlatego poszukiwanie pracy wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Jednak czas poszukiwania warto wykorzystać, np. poświęcając go na doszkalanie się, dopracowywanie dokumentów aplikacyjnych, rozwój osobisty, sprawdzenie ofert pracy i wymagań w innych branżach itp. Jeżeli w dłuższym czasie nie przechodzisz do kolejnych etapów rekrutacji to warto spojrzeć raz jeszcze na swoje CV i pomyśleć o swoich mocnych stronach pod kątem różnych zawodów i branż.

 • knut

  Wszystko rozumiem, doszkalam się w językach obcych oraz w językach programowania, codziennie medytuję jak Benjamin Bennett z YouTube. Sprawdzam oferty, codziennie dostaję po kilka e-maili między innymi z Pracuj.pl. Byłem na spotkaniu z doradcą zawodowym w PUP i wszystko czego się dowiedziałem na miejscu to, że moje wysiłki poczynione w poszukiwanie zatrudnienia jak i CV są nienaganne, i że na pewno wkrótce znajdę zatrudnienie, a oni nie mogą zaproponować żadnego szkolenia, bo nie mają już środków. Wczoraj nawet byłem na rozmowie kwalifikacyjnej w miejscu oddalonym od mojego zamieszkania o 170 km, wszystko z czym spotkałem się na miejscu to test wypełniony pseudo behawioralnymi i pseudo logicznymi pytaniami oraz niekompetentny rekruter, który wyszedł w trakcie „wywiadu” na 10 minut z pokoju. Rozmowa się nie kleiła, bo zwyczajnie nie umiał jej poprowadzić.

  W każdym razie, dzięki za odpowiedź. Jak nie uda się mi nic znaleźć pracy do końca miesiąca to wyślę do Was kartę z zagranicy. 😉

 • Gab

  @knut 100% racji. Te ogłoszenia to czysta bzdura! Nie wiem czy oni sztucznie szukają pracownikow, czy naprawdę szukają. Chyba to pierwsze. wysyłam bardzo dużo CV. Na stanowiska zgodne z moim zawodme, ale również na mniej ambitne. I co? I nic. Nikt nawet mojego Cv nie otworzył. Co za paranoja. Albo pracodawca rzeczywiście szuka pracownika i wystawia ogłoszenie albo niech nawet nie robi nikomu nadzieii.

 • tex666

  a tam myślisz czekają na Ciebie z otwartymi rękami… 🙂