Porady Kariera i rozwój Pokolenia X, Y, Z w pracy – co je łączy, a co dzieli?
16.10.2019  | 6 min czytania

Pokolenia X, Y, Z w pracy – co je łączy, a co dzieli?

16.10.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Mimo różnicy wieku i doświadczenia przedstawiciele pokoleń X, Y i Z mają wiele wspólnych potrzeb. Najważniejszą z nich jest chęć otrzymywania godziwego wynagrodzenia. Pracownicy oczekują także przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Tak wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce”.  

Choć nastawienie do różnych aspektów zatrudnienia jest kwestią indywidualną i każdy pracownik ma własne oczekiwania, wśród reprezentantów konkretnych grup wiekowych da się zauważyć wyraźne podobieństwa. Czynniki, które wywierają wpływ na życie zawodowe przedstawicieli pokoleń Z (18-24 lata), Y (25-39), X (40-55 lat), Baby boomers (56 lat i więcej), to na przykład: 

  • Potrzeba bycia docenianym i adekwatnie wynagradzanym

Dobra pensja to taka, która odpowiada naszym umiejętnościom, wysiłkowi i oczekiwaniom. Atrakcyjne wynagrodzenie jest najbardziej istotnym aspektem dla przedstawicieli niemal wszystkich generacji - Z, Y i X. Wskazało je aż 68% wszystkich badanych. Z kolei dla baby boomersów najważniejsza jest dobra atmosfera w firmie (72%), a wynagrodzenie zajmuje drugie miejsce (65%).  Zatrudnionym zależy także na tym, by doceniano efekty ich pracy, choć ta potrzeba nie jest równie silna we wszystkich generacjach (Z – 51%, X – 40%, Baby boomers – 45%).

Jesteś uczciwie wynagradzany? Sprawdź i porównaj

  • Doświadczenie 

Staż pracy wpływa nie tylko na wynagrodzenie, ale również w znacznym stopniu decyduje o tym, jak postrzegamy życie zawodowe. Wraz z wiekiem coraz wyraźniej zaczynamy dążyć do zachowania równowagi między sferą prywatną a zawodową. Praca jest bardzo ważna dla 22% osób z pokolenia Z, 19% z pokolenia Y i zaledwie 9% z pokolenia X.   

  • Stosunek do zmian 

Im młodszy pracownik, tym mniejsza potrzeba stabilności zatrudnienia. 34% przedstawicieli generacji Z uważa ten aspekt za istotny. W pokoleniu Y odsetek wynosi 42%, a w pokoleniu X – 53%. Aż 66% osób z pokolenia Z zgodziło się z twierdzeniem, że w ciągu najbliższych 5 lat ludzie będą zmieniać pracę częściej niż dziś. Znacznie mniej starszych pracowników wyraziło podobne przypuszczenie - 46% w generacji X, 45% w generacji Y oraz 42% Baby boomersów. 

Czy sztuczna inteligencja może pomóc nam znaleźć nową pracę?

  • Sposób budowania relacji w pracy

Dobra atmosfera w firmie stanowi istotny aspekt dla osób z każdej grupy wiekowej. Największe znaczenie ma dla przedstawicieli pokoleń Z (67%) oraz X (66%), choć dla osób z generacji Y również jest ważna (61%). Pracownicy zwracają też uwagę na relacje z przełożonymi. Dobre kontakty z szefem okazały się istotne dla 39% przedstawicieli pokolenia Baby boomers, 32% osób należących do generacji X, 30% pracowników z pokolenia Z oraz 26% osób z generacji Y.  

10 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami

  • Stosunek do awansu

Im młodszy pracownik, tym większa potrzeba pięcia się po szczeblach kariery. Zaledwie 5% przedstawicieli pokolenia Z zadeklarowało, że awans nie stanowi dla nich kluczowej kwestii w pracy. Odsetek osób w mniejszym stopniu nastawionych na zdobywanie wyższych stanowisk był kilkukrotnie wyższy wśród respondentów należących do generacji Y (15%) oraz X (26%). Co ciekawe, w obliczu problemów z objęciem wyższego stanowiska 37% przedstawicieli pokolenia Z wykazuje gotowość do zmiany specjalizacji. W generacji Y na taki krok zdecydowałoby się 31% osób, a w pokoleniu X – 25%. 

  • Chęć wykonywania ciekawych zadań

Wiek pracowników wpływa także na nastawienie do obowiązków. Ciekawy zakres zadań to jeden z kluczowych aspektów zatrudnienia dla niemal 1/3 przedstawicieli pokolenia Z. Wśród starszych pracowników ta kwestia ma mniejsze znaczenie (24% w generacji Y i 21 % w generacji X).   

Wiedza na temat przedstawicieli różnych pokoleń obecnych na rynku pracy pozwala lepiej zrozumieć ludzi, z którymi mamy styczność. Warto poznawać inne punkty widzenia, ponieważ dzięki temu stajemy się bardziej otwarci i potrafimy lepiej porozumiewać się z otoczeniem.   

Oceń artykuł