Zaloguj się aby zobaczyć całość

12cvNiesztampowe czy wręcz szalone CV to prosta droga do rekrutacyjnego kosza. Czy rzeczywiście? Jeśli przymierzacie się do nagrania filmu albo przygotowania życiorysu w formie skomplikowanej prezentacji 3D, koniecznie przeczytajcie najpierw, co na ten temat sądzą eksperci!

Przerost formy nad treścią

CV ma przede wszystkim jeden cel – żeby kandydat został zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Warto się więc wyróżnić – również graficznie. Należy jednak pamiętać, żeby forma nie zdominowała treści. Rekruter szuka przede wszystkim takich kandydatów, którzy posiadają określone kompetencje i doświadczenia, wymagane na danym stanowisku. Najważniejsze w życiorysie jest więc jego wartość merytoryczna. CV musi w czytelny sposób prezentować najważniejsze atuty kandydata i udzielić rzetelnej informacji o jego doświadczeniu – mówi Patrycja Plaskiewicz z Architektów Kariery.

Kreatywne zawody

Czy w niektórych przypadkach kreatywne CV jest bardziej wskazane niż w innych?

Są zawody, w których od kandydatów wymaga się kreatywności i „myślenia poza ogólnie przyjętymi ramami”. Do takich zawodów na pewno należą branże i stanowiska z obszaru marketingu i reklamy, mediów, filmu: grafik, webdesigner, dekorator wnętrz, reżyser filmowy. Tutaj kreatywne CV może pełnić rolę części portfolio, czyli próbki umiejętności kandydata i jego niesztampowego myślenia – dodaje Patrycja Plaskiewicz. – Jednak jeżeli wyślemy kreatywne CV na stanowisko doradcy biznesowego lub specjalisty ds. administracji, trudno przewidzieć, jak zostanie ono odebrane.

Potwierdza to Sabina Dąbrowska-Olbryś, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj: – Niestandardowe formy aplikacji polecam osobom aplikującym na stanowiska, na których wymagana jest duża kreatywność lub znajomość programów graficznych czy też zmysł artystyczny.

Różnie odbierane

Rekruterzy jednoznacznie mówią, że doceniają kreatywność kandydatów, pod warunkiem, że nie będą wymagały od nich dodatkowego czasu. Dlatego wideo CV nie jest faworytem działu HR – zauważa przedstawicielka Architektów KarieryJedno jest pewne – jeżeli już decydujemy się na kreatywną formę, CV musi być zrobione z pomysłem i w dopracowany sposób, ponieważ nie ma nic bardziej niekorzystnego niż „kreatywność na siłę”.

Jeśli ktoś nie posiada umiejętności zrobienia naprawdę fajnego kreatywnego CV, lepiej niech przyśle zwykłe – podsumowuje Sabina Dąbrowska-Olbryś.

Jak wygląda Wasze CV?

Zobacz jak można łatwo i szybko wygenerować profesjonalne CV:

kreatorCV-do artykułu


Autor wpisu: Agnieszka Dobosz