Porady Rozmowa kwalifikacyjna Czy to już odwilż na rynku pracy?
15.04.2014  | 3 min czytania

Czy to już odwilż na rynku pracy?

15.04.2014  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

A gdzie tam, ciągle jest kiepsko – mówią jedni. Sytuacja zdecydowanie się poprawiła - twierdzą drudzy. Sprawdzamy, jak jest naprawdę. I od razu uprzedzamy – pesymiści się zawiodą!

Już prognozy z końca 2013 roku wskazywały na poprawę – poprzedni rok był na rynku pracy lepszy niż 2012. Dane z pierwszego kwartału 2014 również napawają optymizmem. Co prawda zazwyczaj na początku roku ofert przybywa (firmy zaczynają rekrutacje z nowych budżetów), jednak tym razem są też inne powody, które wpływają na fakt, że eksperci są dobrej myśli – jest nieźle, może być lepiej.

 

ogolem

 

Firmy produkują, zamawiają i zatrudniają…

W pierwszym kwartale szukający pracy znaleźli na Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert pracy. To o 18% więcej niż w końcówce 2013 roku i niecałe 10% więcej niż rok temu. Optymistyczny jest także znaczący wzrost liczby ogłoszeń w obszarze transportu i logistyki (prawie 40% więcej niż w ubiegłym roku). Wskazuje to na wzrost zamówień i lepszą sytuację gospodarczą firm.

Poprawę potwierdza to również fakt, że wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji – od początku roku znaleźli oni ponad 1/5 ofert o pracę więcej niż w ostatnim kwartale 2013 r.

Stale rośnie także zapotrzebowanie na pracowników działów HR, co świadczy o rosnących potrzebach rekrutacyjnych polskich firm. W pierwszym kwartale ofert pracy na to stanowisko było ponad 1/3 więcej niż w ubiegłym roku.

 

… ale niekoniecznie reklamują

Jeśli jesteś marketingowcem, pracujesz w mediach albo reklamie, pierwszy kwartał nie był najlepszym okresem na szukanie pracy. Wygląda na to, że firmy dosyć ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji w działania marketingowe i na razie w tym sektorze nie widać poprawy – ogłoszeń na początku 2014 roku było o jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

 

Gdzie można było znaleźć pracę?

W czołówce specjalistów, których najczęściej szukano na początku roku, nie było niespodzianek. Pierwsza piątka to

  • handel i sprzedaż,
  • obsługa klienta,
  • finanse,
  • IT,
  • inżynieria.

specjalizacja

 

Również w podziale na województwa nie było zaskoczeń. Najwięcej ogłoszeń znaleźli szukający pracy w województwie mazowieckim (a w zasadzie w Warszawie - 3/4 ofert z mazowieckiego dotyczy stolicy). Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

 regiony

 

Oceń artykuł