Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 pytań, które należy sobie zadać przed przyjęciem oferty pracy
02.08.2015  | 5 min czytania

6 pytań, które należy sobie zadać przed przyjęciem oferty pracy

02.08.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Careful Businesswoman Analyzing ContractProcesy rekrutacyjne są często długie i żmudne. Kiedy więc wreszcie odbierasz telefon i słyszysz upragnione „Gratulujemy i witamy w zespole. Kiedy możemy umówić się na podpisanie umowy?” pewnie, jak wiele osób, chcesz krzyknąć „Najlepiej zaraz. Wsiadam w taksówkę i jadę!”. Jednak zanim wypowiesz te słowa dobrze jest poczekać, aż emocje opadną i… zadać sobie 5 pytań, by sprawdzić, czy na pewno warto przyjąć właśnie tę ofertę pracy.

 

- Nie tak dawno zależało mi na zmianie pracy. Nie byłam zadowolona za zarobków, nie dogadywałam się z szefem. Kiedy tylko nadarzyła się więc okazja, bez namysłu przyjęłam propozycję pracy w innej agencji badawczej – mówi Iga, socjolog. – Niestety, okazało się, że wpadłam z deszczu pod rynnę! Myślę, że gdybym przed ostatecznym podpisaniem umowy dała sobie chwilę do namysłu, zwróciłabym uwagę na to, że nie jest to firma dla mnie. Dałam się jednak ponieść emocjom – konkluduje.

Oczywiście nie wszystko uda się przewidzieć. Jednak chłodna analiza pozwala nam rozważyć wszelkie za i przeciw i podjąć decyzję, która bardziej przysłuży się naszej karierze.

 

Nie postępuj pochopnie

- Poszukiwanie pracy, składanie aplikacji, udział w rozmowie kwalifikacyjnej, a na koniec przyjęcie oferty zawsze powinien być świadomą i przemyślaną decyzją. Chodzi przecież o nasze życie – i to nie tylko zawodowe. Spędzamy w pracy zbyt wiele naszego czasu, by podejmować decyzje pochopnie i pod wpływem impulsu – mówi Anna Rosiak, coach i doradca zawodowy. - Jeśli w jakimkolwiek momencie tego procesu pojawiają się wątpliwości, to należy się z nimi zmierzyć i w oparciu o znajomość siebie, własnych wartości, predyspozycji, zainteresowań poważnie zastanowić, jaką decyzję podjąć - dodaje.

 

Nie lekceważ wątpliwości

A co jeśli na wieść, że właśnie zwyciężyliśmy w procesie rekrutacyjnym, dopadają nas coraz większe wątpliwości? Anna Rosiak proponuje, by spróbować znaleźć źródło naszych obaw

W takie sytuacji warto zadać sobie pytanie o źródło obaw, zastanowić się na ile przyjęcie nowej oferty pozwoli nam pozostać w zgodzie z nami samymi oraz jakich informacji potrzebujemy jeszcze, by być swojej decyzji pewnymi w 100% - wyjaśnia.

 

Daj sobie chwilę na zastanowienie

Dlatego zawsze, kiedy chcecie bez namysłu chcesz przyjąć ofertę pracy, powiedz sobie w myślach STOP i odpowiedź na kilka pytań, które pozwolą Ci sprawdzić, że to dobra decyzja.

 

1. Przejrzyj jeszcze raz ofertę pracy i przeanalizuj obowiązki na danym stanowisku. Czy na pewno są to zadania, które chcesz codziennie wykonywać?

Rozpoczynając nową pracę, dobrze, aby obowiązki jakie będziesz w niej wykonywać, były dla Ciebie motywatorem do działania i rozwoju. Nie ma sensu obejmować stanowiska, którego zwyczajnie nie będziesz lubić. W innym przypadku, kiedy pierwsze emocje związane ze zmianą środowiska pracy opadną, Ty… znudzisz się i będziesz szukać nowej pracy.

 

2. Przeanalizuj dokładnie warunki. Czy na pewno są satysfakcjonujące?

Zanim z radością krzykniesz „tak”, zastanów się, czy warunki, które wynegocjowałeś z nową firmą są na pewno satysfakcjonujące. Sprawdź, czy nieco wyższa pensja wynagrodzi Ci np. brak pewnych benefitów, których pakiet u nowego pracodawcy jest ubogi. Przypomnij sobie, jaki system podwyżek czy premii obowiązuje w nowej firmie i zrób symulację swoich zarobków za rok czy dwa. Jeśli pensja nie jest znacząco (lub w ogóle) wyższa, jeszcze raz przeanalizuj, czy inne zalety nowego pracodawcy (takie jak elastyczny czas pracy czy lepsze możliwości rozwoju) okażą się na tyle atrakcyjne, aby to wynagrodzić.

Skorzystaj z porównywarki zarobków

 

3. Zastanów się co sądzisz o osobie, która ma zostać Twoim szefem? Czy wydaje Ci się, że będziesz potrafił się z nią dogadać?

Przemyśl dokładnie, czy dobrze będzie Ci się pracować z Twoim przyszłym szefem. Bo złego szefa można często rozpoznać już na rozmowie o pracę. Zwróć uwagę na to jaki miał do Ciebie stosunek podczas rozmowy, czy w sposób zrozumiały odpowiadał na Twoje pytania, jak wyrażał się o współpracownikach, realizowanych projektach czy konkurencji. Oczywiście nie jesteś w stanie go prześwietlić, ale już na tym etapie możesz zdać sobie sprawę z potencjalnych plusów albo minusów Waszej przyszłej współpracy.

 

4. Czy uważasz, że będziesz mógł się rozwijać na nowym stanowisku?

Zastanów się jak będzie wyglądać Twoja ścieżka rozwoju w nowym, potencjalnym miejscu pracy. Czy będziesz mógł awansować pionowo wewnątrz zespołu, czy ze względu na jego specyficzną strukturę (np. składać się on będzie tylko z Ciebie i Twojego szefa) możliwy będzie tylko awans poziomy, często związany z przekwalifikowaniem i pracą w innym dziale? Choć dzisiaj możesz jeszcze nie myśleć o rozwoju, za rok lub dwa lata Twoje perspektywa będzie wyglądać zupełnie inaczej.

 

5. Czy podołasz dojazdom do firmy?

Nie samym rozwojem zawodowym człowiek żyje! Podejmując decyzję o nowym miejscu pracy, warto obiektywnie spojrzeć na kwestie logistyczne i zastanowić się ile czasu zajmie Ci codziennie dojazd do firmy i jak tam dotrzesz. Może okazać się, że choć propozycja jest kusząca, to codzienne dojazdy trwające 2 godziny w jedną stronę mogą Cię zwyczajnie… wykończyć!

 

6. Czy będziesz dumny mówiąc o tej firmie: to mój pracodawca?

Aby być zadowolonym z pracy, niekoniecznie trzeba pracować tylko dla firm będących liderami w swoich branżach. Ale dobrze jeśli praca u Twojego pracodawcy przynajmniej czasami sprawi, że poczujesz się dumny z tego, co robisz czy robicie jako organizacja. Nikt nie chce wstydzić się swoich wyborów zawodowych. Dlatego, nawet jeśli masz pracować w małym, lokalnym przedsiębiorstwie upewnij się, że będziesz miał powody do zadowolenia ze społeczności, której jesteś członkiem i projektów, które realizujesz.

 

A co jeśli, mimo dokładnej analizy, zmiana pracy nie okazała się strzałem w dziesiątkę? To nie koniec świata! Warto szukać dalej, aby znaleźć jak najlepsze miejsce pracy.

Zobacz najnowsze oferty na Pracuj.pl!

Nowy obraz

Oceń artykuł