Porady Kariera i rozwój Zwolnienie z pracy – jak je przeżyć i jak o nim mówić?
29.08.2022  | 8 min czytania

Zwolnienie z pracy – jak je przeżyć i jak o nim mówić?

29.08.2022  | 8 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.67)

Zwolnienie z pracy przez pracodawcę to zwykle bardzo trudne wydarzenie. Mogą się z nim wiązać utrata wiary we własne możliwości, przygnębienie czy stres. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? I jak potem mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o zwolnieniu z pracy w poprzednim miejscu? Przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pozwolą Ci uporać się z utratą dotychczasowego zajęcia i z powodzeniem znaleźć nowe.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Zwolnienie pracownika a rodzaj umowy
• Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
• Zwolnienie z pracy (za porozumieniem stron lub z decyzji firmy) – jak sobie z tym poradzić?
• Zwolnienie z pracy? Przejdź do działania!
• Zwolnienie z pracy przez pracodawcę – jak o nim mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zwolnienie pracownika a rodzaj umowy

Zacznijmy od formalności – pamiętaj o tym, że gdy dostajesz od pracodawcy wypowiedzenie umowy, nie bez znaczenia pozostaje jej rodzaj. Przy umowie o pracę na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia zależy bowiem od długości dotychczasowego zatrudnienia. W przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy, są to 2 tygodnie. Jeśli przepracowałeś u danego pracodawcy co najmniej pół roku, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Jeżeli zaś staż pracy trwał co najmniej 3 lata – wydłuża się on do 3 miesięcy.

| Jak dobrze wykorzystać okres wypowiedzenia?

Oczywiście w trakcie okresu wypowiedzenia możesz jeszcze wybrać zaległy urlop. Jeżeli tego nie zrobisz, pracodawca musi Ci wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopowe.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Inną kwestią jest ewentualne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Ma ono charakter jednostronny, co oznacza, że taka decyzja leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Oczywiście możesz o to zawnioskować, ale Twój szef nie musi wyrazić zgody. W praktyce zazwyczaj zależy to od tego, w jakiej atmosferze firma się z Tobą żegna, oraz oczywiście od tego, na ile obciążona obowiązkami jest reszta zespołu, w którym pracowałeś.

Zwolnienie dyscyplinarne: 8 czynności, za które szef może zwolnić Cię z pracy

Jeśli szef podejmie decyzję o zwolnieniu Cię z obowiązku świadczenia pracy, wówczas do końca okresu wypowiedzenia możesz już po prostu nie stawiać się w firmie. W tym czasie dostajesz normalnie wynagrodzenie. Masz więc więcej czasu na to, by w spokoju uporać się z faktem zwolnienia z pracy i ruszyć do poszukiwania innego miejsca zatrudnienia. Jak do tego podejść?

Zwolnienie z pracy (za porozumieniem stron lub z decyzji firmy) – jak sobie z tym poradzić?

Gdy rezygnacja z pracy jest wyłącznie Twoją decyzją – wówczas nie ma oczywiście problemu. Jeśli jednak to firma się z Tobą żegna (za porozumieniem stron lub na mocy jednostronnej decyzji firmy), możesz wówczas to odczuwać jako prawdziwy cios. Co pomoże Ci stanąć na nogi po zwolnieniu z pracy? Oto kilka porad.

| Zaprzeczenie, negocjacje…, czyli jakie etapy przechodzimy po stracie pracy

  • Daj sobie czas

Postaraj się w spokoju przeanalizować zaistniałą sytuację i daj sobie kilka dni, żeby móc ochłonąć. Zastanów się też, na co warto zwrócić uwagę, żeby poprawić swój wizerunek jako pracownika. Klasyk mówi, że uczymy się na błędach – tak jest i w tym przypadku. Zwolnienie z pracy buduje Twoje doświadczenie i może sprawić, że w przyszłości wykażesz się większą uważnością i ostrożnością.

  • Nie obwiniaj się

Pamiętaj, że czas przeznaczony na refleksję powinien służyć jedynie konstruktywnym przemyśleniom, a nie wytykaniu sobie błędów. Nie możesz ani cofnąć czasu, ani wpłynąć na sytuacje, które już miały miejsce. Traktuj je jak lekcje i wyciągaj z nich wnioski. Obwinianie się za niepowodzenia czy szukanie winnych sprawi tylko, że będziesz czuć się gorzej i trudniej będzie Ci odzyskać energię.

  • Rozmawiaj ze znajomymi

Nie zamykaj się przed innymi. W momencie utraty pracy bardzo ważne jest to, aby rozmawiać o swoich emocjach z rodziną czy znajomymi. Opowiedz im o zaistniałej sytuacji. Możliwe, że ktoś będzie mógł polecić Cię w swojej firmie.

Zwolnienie z pracy? Przejdź do działania!

Gdy już oswoisz emocje, postaraj się przejść do działania. Nawet jeśli masz oszczędności, zapewne będziesz chcieć jak najszybciej znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Najpierw dobrze się do tego przygotuj – zacznij od następujących dwóch ważnych kroków.

  • Stwórz nowe CV

Czas wolny, który zyskałeś po utracie pracy, możesz w twórczy sposób wykorzystać na przygotowanie nowego CV. Pamiętaj, że ciekawy i przyciągający uwagę życiorys może znacznie zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. W zależności od branży, w której pracowałeś, możesz także zadbać o stworzenie wartościowego portfolio. Próbki Twoich prac i przykłady zrealizowanych projektów z pewnością zainteresują rekruterów.

| Jak wyeksponować swoje osiągnięcia w CV?

  • Zainwestuj czas w naukę

Nie trwaj w bezczynności. Wykorzystaj to, że po zwolnieniu zyskałeś bardzo dużo wolnego czasu, który możesz zainwestować np. w realizację odkładanych planów, naukę języków obcych, udział w różnego rodzaju kursach itd. Pomyśl o ciekawym szkoleniu, które może Ci pomóc w znalezieniu nowego zatrudnienia. A może dobrym rozwiązaniem będzie przekwalifikowanie się albo podjęcie studiów podyplomowych? Zastanów się, jakie są Twoje cele, a następnie dobierz odpowiednie metody rozwoju i nauki.

Zwolnienie z pracy przez pracodawcę – jak o nim mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kolejny etap radzenia sobie ze zwolnieniem z pracy – to oczywiście poszukiwanie nowej. Może się zdarzyć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zapyta o powody rozstania z poprzednim pracodawcą. Jak na to zareagować? Ważne jest udzielenie szczerej odpowiedzi. Jeśli przyczyną było zwolnienie, należy w sposób rzeczowy i krótki, bez zbędnych emocji, opowiedzieć o sytuacji. Ważne jest to, aby nie wyrażać się niepochlebnie o poprzednim pracodawcy i nie obwiniać go o to, co się stało. Takie zachowanie nie zrobiłoby dobrego wrażenia na rekruterze.

| O czym nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli temat zwolnienia pojawi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto:

  • opowiedzieć, co wynieśliśmy dla siebie z tego doświadczenia i jakie wnioski na przyszłość wyciągnęliśmy,
  • wyrazić gotowość do uzupełnienia swoich kwalifikacji i umiejętności w obszarze, który według poprzedniego pracodawcy sprawiał nam problemy.

Nie zapominaj o rzetelnym przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej! Dobrze jest zastanowić się nad odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, na przykład dotyczące Twoich mocnych stron i celów zawodowych.

| Jak może wyglądać rekrutacja?

A dlaczego w ogóle rekruterzy pytają o powody zwolnienia? Poruszenie tego tematu może służyć zweryfikowaniu, czy kandydat radzi sobie z ewentualnymi konfliktami w pracy. Dobór odpowiednich słów i profesjonalne, pełne klasy i szacunku wypowiedzi dają sygnał, że potrafimy odnaleźć się także w trudnych sytuacjach.

Jeśli zwolnienie z pracy dopadło także i Ciebie – sprawdź oferty na Pracuj.pl!

Oceń artykuł