Porady Życie zawodowe Praca ściga na urlopie
14.07.2014

Praca ściga na urlopie

14.07.2014
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Fotolia_55673963_Subscription_XXL_lekkiPiękna plaża, wspaniałe widoki, urocze miejsce – daleko, daleko od biurowca z szyldem Twojej firmy. A jednak! Nie udało Ci się przed nim uciec! Dopadł Cię w smartfonie, tablecie czy laptopie. A może wcale nie musiał Cię szukać, bo Ty sam nie potrafisz oderwać się od firmy, choć dzieli was tak wiele kilometrów?

 

- W pierwszych dniach urlopu co jakiś czas zerkałam do służbowej poczty. W głowie analizowałam sprawy zamykane przed wyjazdem, zastanawiałam się, czy wszystko udało mi się dopiąć na ostatni guzik. Dwa razy nawet odebrałam telefon z firmy, żeby coś uzupełnić i wyjaśnić – wspomina swoje wakacje nad morzem Natalia, pracująca w marketingu. – Dopiero po kilku dniach zaczęłam się odprężać, a z telefonu korzystałam tylko po to, żeby poczytać prasę albo wysłać wiadomość do znajomych i rodziny.

 

Odpoczywanie w dobie mobilności nie jest łatwe, nawet na urlopie. Wraz z urządzeniami mobilnymi zabieramy na wakacje służbowe sprawy. W rzeczywistości jednak, to nie technologie są winne, a nasz sposób korzystania z nich oraz nastawienie do pracy.

Co robić, aby urlop nie był urlopem tylko z nazwy? Dr Paweł Fortuna, psycholog i trener biznesu radzi:

 

1. Przetestuj sam siebie

Nie tylko podczas dłuższego urlopu, ale w dowolnych, luźniejszych chwilach, poza godzinami pracy sprawdź, jak sobie radzisz bez zdobyczy nowych technologii. Czy pojawia się rozdrażnienie? Masz problemy z koncentracją? Jeśli tak, to jest to syndrom abstynencyjny typowy dla każdego uzależnienia. Jeżeli jednak brak urządzeń mobilnych nie wpływa na Twoje samopoczucie, to oznacza, że ich nie nadużywasz i stosujesz z umiarem.

 

2. Nie rezygnuj z technologii

Nie ma sensu jednak wyrzucanie na czas urlopu telefonu czy pozbywanie się laptopa lub tabletu. Są to urządzenia codziennego użytku, mogą się okazać pomocne również podczas wakacji. Zamiast całkowitej rezygnacji, lepiej skupić się na znalezieniu równowagi i określeniu priorytetów.

 

3. Nie myśl o pracy

Jak podkreśla psycholog, w pracy jesteśmy wtedy, kiedy o niej myślimy. Urlop powinien być więc traktowany jako wyswobodzenie się. Dzięki temu można nabrać sił i energii. Ciągłe sprawdzanie poczty służbowej raczej służy przywoływaniu myśli o firmie niż zapominaniu o niej.

 

4. Zadbaj o porządek

Jeszcze przed wyjazdem postaraj się dokończyć wszystkie pilne zadania, wprowadź swojego zastępcę w obowiązki. Dopilnuj, aby wszystko było jasno ustalone, przekaż ważne informacje, zadbaj o komunikację. Dzięki temu Twój wypoczynek nie będzie przerywany niekończącymi się pytaniami.

 

5. Bądź asertywny

Naucz się odmawiać – jeśli jesteś na urlopie, to masz prawo do wypoczynku i nie musisz angażować się w firmowe sprawy, mimo że odbierasz z pracy ponaglające telefony.

 

6. Bądź aktywny

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, funkcjonujesz na podwyższonych obrotach, masz szybkie tempo pracy – nie musisz całe dnie leżeć na plaży. Będziesz mieć bowiem poczucie „bezczynności”, a to wywołuje jeszcze większe podenerwowanie. Jak tłumaczy psycholog, osoby aktywne na co dzień, powinny szukać również aktywnych form odpoczynku. Sprawdzi się tutaj np. zwiedzanie różnych miejsc, uprawianie sportu. Całkowita zmiana trybu życia mogłaby spowodować depresję pourlopową.

 

A Wam udaje się odpocząć podczas urlopu?

 

Oceń artykuł