Zaloguj się aby zobaczyć całość

fot.080780(2)
W niedzielny wieczór drżysz przed powrotem do pracy, nie możesz dojść do siebie po skrytykowaniu przez szefa, a negatywny mail wyprowadza Cię z równowagi na długie godziny? Jeśli zaszycie się na kilka miesięcy na Bora Bora nie wchodzi w Twoim wypadku w grę, skorzystaj z innych sposobów na pokonanie stresu! Wskazówek udziela nam Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.


1. Przyznaj się do strachu
Przede wszystkim zastanów się, czego się obawiasz – wymówek szefa, nadmiaru obowiązków, kontaktu ze współpracownikami? Znając powody, będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytanie: „Co mogę zrobić, by czuć się dobrze w danej sytuacji?” – mówi Izabela Kielczyk. – Paradoksalnie im bardziej tłumimy lek, tym jest on większy. Im szybciej przyznamy się, że się boimy i że mamy prawo się bać, tym szybciej on ustąpi!

2. Ruszaj się!
Często mówię swoim klientom: „Pokaz mi jak wypoczywasz, a powiem Ci, jaki poziom stresu Ci towarzyszy” – opowiada Izabela Kielczyk. – Wyjście do centrum handlowego lub bezmyślne oglądanie telewizji, to nie jest odpowiednia forma relaksu. Sposób na pozbycie się stresu jest genialnie prosty – to ruch! Idź na rower, basen, pobiegaj albo posadź kwiaty w ogrodzie!

3. Naucz się odpoczywać
Ten problem dotyczy szczególnie tzw. pokolenia X, które – przyzwyczajone do pracy w trybie 24/7 – nie potrafi już odpoczywać. Trudno pokonać stres, jeśli praca jest jedynym celem naszego życia. Często też traktujemy czas wolny jako stracony, a to duży błąd – stwierdza psycholog biznesu. – Myślimy o pracy, bo odwykliśmy od odpoczynku, a odwykliśmy od niego, bo ciągle pracujemy. Czas to zmienić!

4. Pozwól opaść emocjom
Reagowanie pod wpływem emocji rzadko wychodzi nam na dobre – także w pracy. Izabela Kielczyk: Owszem, czasem sytuacja nas zaskoczy i ciężko opanować emocje. Warto wtedy wyjść na chwilę i podjeść zadaniowo do sytuacji. Powiedzieć sobie: „boli mnie to…, boje się, że…, ale teraz zastanowię się, co mogę zrobić w tej sytuacji, by maksymalnie zadbać o siebie i nie przysporzyć sobie kłopotu”. Jeśli ręka Cię świerzbi, żeby napisać wściekłego maila, zrób to, … ale go nie wysyłaj. Za godzinę wróć do niego i zastąp emocje faktami.

Foto: 080780

Autor wpisu: Agnieszka Dobosz
 • http://www.blogczekolady.blogspot.com Aurora

  Ja tam mam po prostu dwa miesiące urlopu :P hehehe

 • Misek

  Dlatego olałem pracę na etacie. Za dużo głupków kierowników wszystko wiedzących, podkładania świń, lizusostwa, wyścig szczurów itp. Dodatkowo przekłada się to potem na życie prywatne nie z tej to z innej strony. Mam się skazać na takie życie do emerytury? Nigdy.

 • http://www.artofliving.org Alicja Krusenstern

  Świetną metodą na umiejętne radzenie sobie ze stresem jest zapoznanie się z technikami oddechowymi i medytacją. Świadome oddychanie pozwala na redukcję stresu i radzenie sobie nawet w ekstremalnych sytuacjach. W Warszawie w dniach 14-17 sierpnia organizowany jest kurs Sztuka Oddechu, w Hali Sportowej Vistula ul. Stokłosy 3. Więcej informacji Ewa Sidor tel. 696 993159

 • Barbara Kupiec

  Świetną metodą na umiejętne radzenie sobie ze stresem jest zapoznanie się z technikami oddechowymi i medytacją. Świadome oddychanie pozwala na redukcję stresu i radzenie sobie nawet w ekstremalnych sytuacjach. W Krakowie w dniach 3-6 września organizowany jest kurs Sztuka Oddechu, w Domu Kultury Reymonta 18Więcej informacji Barbara Kupiec tel. 691 483021

 • Tomek Stankiewicz

  Walka ze stresem przypomina czasem walkę z wiatrakami… Jednak wszystko zmienia się, kiedy podejdziemy do tego sposobem – a takie sposoby istnieją, tylko trzeba je po prostu poznać. Wtedy stopniowo można zacząć opanowywać to paraliżujące uczucie. Dla zainteresowanych fajny tekścik na ten temat tutaj: http://lionfitness.pl/artykuly,24,wytrenuj-swoja-odpornosc-na-stres,792.chtm

 • http://wesel.co Marcin Wesel

  Jeśli można, chciałbym dorzucić swoje trzy grosze. Właściwie, trzydzieści trzy. Tyle właśnie metod, sposobów i wskazówek udało mi się opracować i ubrać w jeden artykuł o radzeniu sobie ze stresem. Dla zainteresowanych, do poczytania tutaj: http://wesel.co/jak-radzic-sobie-ze-stresem/

 • Tamara Biel

  walka ze stresem nie jest walką z wiatrakami , jak się do tego odpowiednio podejdzie , co za bzdury ludzie wypisujecie , wystarczy kupić sobie ziołowe tabletki nervomix control i zażywać je…regularnie.Ja tak robię i odkąd je biorę moje życie zmieniło się o 360 stopni ….

 • Wika

  Co prawda, to prawda. Mężczyźni ciężej znoszą sytuacje stresowe i porażki. „Gdybym mogła być mężczyzną choć jeden dzień” na pewno nie wzbraniałabym się przed tabletkami. Sama, niedawno też dodatkowo się wspomagam. Biorę nervocalm. Wolę nie doprowadzić do katastrofy. Problemu zbyt nadmiernego stresu nie powinno się lekceważyć. Kiedy ja już nie daję sobie rady ze zbyt dużą ilością obowiązków, sięgam po tabletki. Łatwiej mi sie po nich funkcjonuje i czuję się spokojniejsza. Mężczyźni warto coś z tym zrobić. Do dzieła!

 • AOF

  Zapraszamy wszystkich zestresowanych na szkolenie „MÓJ STRES – MOGĘ NIM ZARZĄDZAĆ!”

  Już 27 marca w Krakowie!

  Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

  Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

  Szczegóły na temat szkolenia:
  http://www.aof.pl/oferta/szkolenie/24

 • Ajlar

  Jesli chodzi o kojenie nerwow i walke ze stresem – to Forstres pomoze zarowno w tym, jak i uzupelni niedobor magnezu w organizmie. Dziala – probowalam na sobie wielokrotnie hihi :)

 • PanP

  Teraz to chyba każda praca jest stresująca. U mnie także w pracy nie jest najlepiej, każdy chce się wykazać przed szefem co budzi tylko chora rywalizację i niepokoje w zespole. Potem cały stres odbija się w domu na zonie i dzieciach. Było mi z tym źle. Żona kupiła mi Forstres i biorę go codziennie. Może to niemęskie ale pomaga.

 • http://www.erudio.com.pl/ Modliszka

  Aktywny wypoczynek jest super ale oprócz wypoczynku lubię chodzić na zajęcia z zumby do Saturn Fitness na Bielanach bo mogę się wymęczyć i cały stres oraz złość uchodzą. Najważniejsze to wyżyć się na przedmiotach a nie na ludziach.

 • Karolina Nowak

  warto sprawdzić ofertę suplemewntów na stres. na prawdę pomagają. ja mialam ashwaghanda hepatica i szybko mi się polepszyło samopoczucie i zwiększyła energia do dziąłania :)

 • Gość

  Ja raz na jakiś czas wybieram się na weekend do SPA, taki reset bardzo się przydaje, zwłaszcza, jeśli ma się strasznie wymagającą pracę. Dla wszystkich chętnych na takich wyjazd; firma MUSE zorganizowała konkurs, w którym można wygrać wyjazd do SPA do Regent Warsaw Hotel. Myślę, że warto wziąć w nim udział. A tak na marginesie polecam również kosmetyki firmy MUSE :) działają cuda :)

 • PokonacStres

  Świetny artykuł. Krótki, ale zawierający kluczowe elementy pomagające uporać się ze stresem. Dla mnie osobiście najważniejsze są dwa pierwsze punkty i to nie tylko jeśli chodzi o stres w pracy, bo sytuacja w pracy odzwierciedla często nasz sposób myślenia i nastawienie do życia. Temat jest mi bardzo bliski i dlatego niedawno uruchomiłem blog, opisujący jak krok po kroku radzę sobie ze stresem. Być może znajdziecie tam również coś, co Wam się przyda w walce ze stresem: https://pokonacstres.pl